Koła Zainteresowań

1. Malarstwo

Warsztaty malarskie mają ogromny wpływ na samopoczucie człowieka. Do właściwości, które zyskuje się dzięki malowaniu zalicza się: wyciszenie, polepszenie nastroju, zredukowanie lęków oraz poprawa pamięci. Zajęcia artystyczne to świetny przykład ergoterapii – terapii zajęciowej, która poprawia kondycję dzięki wykonywaniu czynności ruchowych i umysłowych. Prowadzimy  zajęcia rysunkowo- malarskie, które odbywają się raz w tygodniu. Ponadto raz w roku organizowany jest wyjazdowy plener malarski. Tegoroczny plener odbył się w Sobkowie w „Dworku pod Lipą” i zaowocował powstaniem 42. prac. Dorocznie odbywa się wystawa prac uczestników zajęć malarskich. Najbliższa, planowana w listopadzie, zaprezentuje dorobek malarski w temacie „Wawer – historyczny i zielony ogród Warszawy”, ukazując przyrodę Wawra, architekturę „Świdermajer” oraz portrety znanych mieszkańców naszej gminy.

Poniżej fotoreportaż z wernisażu w 2022 :

Kilka obrazów ze spotkania w WCK Aleksandrów (Samorządowa 10) z dn. 4.11.2022 Dziękujemy artystkom.

Rok 2023/24 :wernisaż listopadowy w WCK Żegańska miał tłumne rozwinięcie poparte akcją finansowej pomocy zwierzakom. ( fotki niebawem)

2. Ogrodnictwo –nowa forma integracji naszych słuchaczy, pod hasłem   ”Wspólnie zagospodarujmy kawałek zieleni”

Większość naszych słuchaczy mieszka w domu z ogródkiem. Praca w ogrodzie to idealne zajęcie na spędzanie wolnego czasu. Ogrodnictwo to hobby, którym możemy się zajmować cały rok .Przyniesie ono korzyści dla zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Praca w ogrodzie pozwoli nam zapomnieć o kłopotach. Piękny ogród będzie powodem do dumy i zadowolenia. Wspólne spotkania ogrodnicze pozwolą poszerzyć wiedzę na temat uprawy roślin, pozwolą wymienić doświadczenia, sadzonki, nasiona. A dla osób, pozbawionych własnego ogrodu stworzą okazję do przebywania i podziwiania ogrodniczych osiągnięć innych uczestników tej grupy.

Szukaj nas na Facebooku!

3. Klub kulturalny – nowa działalność pod hasłem „ Kultura to idealne hobby na całe życie”

Klub ma być sposobem na odstresowanie i poznawanie naszych pasji. Planujemy spotkania minimum raz w miesiącu. Tematykę spotkań  będziemy dobierać do indywidualnych upodobań. Zajmiemy się czytelnictwem i wzbogacaniem naszego słownictwa. Zajmiemy się muzyką od tradycyjnej po nowoczesną. Zajmiemy się sztuką, w ramach wspólnych wyjść do muzeów, teatru i kina. W listopadzie planujemy wyjście do Zachęty – połączone z obejrzeniem ekspozycji i wykładem o sztuce współczesnej. Seanse kinowe zaplanowane są w Kinotece Falenica. Chcemy dyskutować i rozmawiać nie tylko o tematach aktualnych ale o doświadczeniach i przeżyciach naszych słuchaczy lub ich znajomych. A może ktoś chciałby pochwalić się „ młodym pokoleniem” ? A może ktoś chciałby wrócić do marzeń i teraz pielęgnować swoje pasje, przekazując dobrą energię pozostałym.

„Teatr bez grosza”

W pierwszym semestrze 2022 roku została założona i poprowadzona przez kolegę Jacka Piechowicza grupa teatralna: „Teatr bez grosza”. 

Grupa zaprezentowała scenki rodzajowe na Wigilii 2022. W kolejnym semestrze podjęła prace nad sztuką „Działy” – wiodące role sióstr, odgrywały różne aktorki, dzięki czemu nikt nie został pominięty w spektaklu.

Zakończenie roku akademickiego 2022/2023 naszego uniwersytetu uświetniła premiera tejże  komedii „Działy” autorstwa Jacka Piechowicza, entuzjastycznie przyjęta przez publiczność. W październiku 2023 teatr z sukcesem  zaprezentował w/w sztukę gościnnie na scenie Domu Kultury „Zacisze”. Ze względu na choroby członków zespołu, do skutku nie doszła prezentacja sztuki na festiwalu „Piernikaria” w Łodzi w grudniu – do którego spektakl został zakwalifikowany w wakacje 2023 r przez festiwalowe jury na podstawie przesłanego filmu z próby.  

W chwili obecnej teatr zrzesza kilkanaście osób.

W planach teatru są dalsze występy i praca nad nowym repertuarem. Wszystkich chętnych do odkrycia w sobie talentu scenicznego zaprasza serdecznie Jacek Piechowicz – autor licznych, opublikowanych sztuk teatralnych, powieści i podarowanego społeczeństwu, darmowego audiobooka na You Tube, link: https://youtu.be/R9mo3xnaT4Y

Klub Kultury liczy też na dalszą aktywność i inwencję naszych słuchaczy.

 Mieliśmy następujące wspólne wyjścia;

4.11.22 – Teatr Powszechny – „ Jądro ciemności”

5.11.22 – Muzeum Zachęta – oprowadzanie po ekspozycji wraz z wykładem na temat sztuki współczesnej

6.11.22 – Teatr  Nowy – „Erazm”

20.01.23 – Teatr Polonia – „Siedem Sekund Wieczności”

26.01.23 – Teatr Och – „Big Bang”

12.02.23  – Teatr Powszechny – „ Opowieści niemoralne”

  Przeczytaliśmy i omówiliśmy:

1.Sypiając z botem – Jacek Piechowicz

2.Po co nam kobiety – Jacek Piechowicz

3.Liryki z zielonego Wawra

4.Kobiety ze słynnych obrazów, Kobiety ze słynnych polskich obrazów – Iwona Kienzler

5.Superpamięć dla seniorów i nie tylko – Paulina Mechło.

Dyskutowaliśmy na tematy:

1.terapia pisaniem

2.jak znaleźć swoje marzenie

3.późna dorosłość -tematy tabu

Bawiliśmy się zagadkami logicznymi i iluzjami optycznymi.

4.Potańcówki – nowa działalność  pod hasłem „Taniec jest dobry na wszystko”

Ta forma aktywności była bardzo oczekiwana, szczególnie po okresie izolowania się i ograniczenia kontaktów towarzyskich. Pierwsza „Kuźnia” i następne spotkania w „Angelice” były sukcesem. Temat prowadzi Ala Jurczyk. Dzięki tej inicjatywie, tanecznym krokiem wchodzimy w nowy rok.

Zbiorowy okrzyk Hurra !

5. Śpiew

Zmieniamy program artystyczny zajęć śpiewu. Zgodnie z oczekiwaniami naszych słuchaczy zajęcia będą obejmowały utwory „lekkie, łatwe i przyjemne”. Skupimy się ma standardach muzyki rozrywkowej i biesiadnej aby nasz Chór mógł uświetniać uroczystości oficjalne a także umilać nasze wyjścia integracyjne w terenie.

6. Grupy rowerowe i kajakowe, spacery tematyczne – nowa działalność sportowa

Odbyły się już pierwsze imprezy. Spłynęliśmy kajakami Wisłą z Karczewa do przystani przy moście Siekierkowskim. Zorganizowaliśmy wycieczkę rowerową, połączoną ze zwiedzaniem Falenicy z przewodnikiem. Od wiosny rozpoczynamy wspólne rajdy rowerowe i spływy kajakowe. Proponujemy również różne spacery tematyczne po Warszawie i okolicach, w których mogą wziąć udział nasi członkowie pojawiając się samodzielnie na miejscu zbiórki.

W tym roku zamoczyć się można tylko do pasa…. mało wody w Wiśle.

7. Nordic Walking / Kijki

Co tydzień , ciepło czy zimno, słońce czy deszcz chodzimy z kijkami. Start z narożnika Centrum Zdrowia Dziecka przy ostatnim przystanku i pętli 125/525. Wpierw 10 min. lekkiego spaceru. Później rozgrzewka gimnastyczna a dalej spacer do szałasu leśnego dwoma lub trzema grupami zależnie od chęci do wysiłku.

8. Podróżnicy ( klub wspólnej turystyki )

Klub Podróżnika rozpoczął działalność na początku II semestru 2023 roku. Powstał jako forum wymiany doświadczeń podróżujących Seniorów, założył i prowadzi go kolega Jacek Piechowicz. Celem działalności Klubu jest również pozyskanie dedykowanych ofert dla naszej społeczności od sprawdzonych biur podróży.

        Klub zrzesza w chwili obecnej około dwustu członków – co stanowi połowę naszego aktualnego stanu osobowego WTUTW.

W pierwszym roku działalności poruszane były różne, ważne tematy związane z podróżowaniem jak:  przepisy celne, ubezpieczenia, tanie rozmowy telefoniczne, podróżowanie statkami wycieczkowymi. Wiele pozostałych tematów będzie dopiero omawiane. Przed wakacjami i we wrześniu przedstawione były oferty pozyskane i dedykowane dla nas przez różne biura. Część osób skorzystała z przedstawianych ofert i pojechała na wycieczki.

W październiku 2023 na forum klubu kolega Piechowicz przedstawił ofertę wycieczki panoramicznym pociągiem  przez Alpy „Bernina Express”, która ze względu na olbrzymie zainteresowanie (około 90 osób)  odbędzie się w dwóch terminach: w końcu maja i czerwca 2024. Ze względu na wczesny wyjazd i późny powrót z tej wycieczki do Krakowa zostanie ona poszerzona o 2 dni, spędzone w Krakowie z noclegami.

W najbliższych planach Klubu jest zorganizowanie rejsu statkiem wycieczkowym po Morzu Śródziemnym z Włoch.

Spotkania Klubu odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca o godzinie 13.00 w Sali 60 w WCK, cieszą się dużym powodzeniem, na które serdecznie zaprasza przewodniczący klubu: Jacek Piechowicz.

Propozycje z 10 stycznia : Niderlandy – Święto Kwiatów w kwietniu i rejs statkiem po Morzu Śródziemnym we wrześniu!

Szanowni Klubowicze!

Pozyskałem oferty na wyprawę autokarem w miesiącu kwietniu na Święto Kwiatów:  z Ariona ( otrzymała ją część Klubowiczów bezpośrednio od biura) i z biura podróży z Poznania oraz na rejs po Morzu Śródziemnym w miesiącu wrześniu 2024.

Na jeden wybrany rejs statkiem pojedziemy autokarem – koszt 8 zł za 1km co przy udziale 50 osób daje przy rejsie z Wenecji koszt około 400 zł na osobę a w przypadku Ankony bądź Genui około 600zł, Bari i Pireus to niestety już wydatek 800zł i bardzo długi czas podróży w obie strony. Zwracam uwagę na fakt, że napoje są w cenie co stanowi w ofertach innych przewoźników istotną pozycję kosztową dodatkowo płatną. Warunkiem jest wspólny wyjazd na wybraną wycieczkę 50 osób, przy mniejszym zainteresowaniu koszty przejazdu wzrosną. Na rejs można również wybrać się transportem własnym.

Proszę o wnikliwe zapoznanie się z ofertami. Wszystkie zainteresowane wyjazdem osoby zapraszam na dedykowane spotkania połączone z zapisami na wycieczki – o terminach powiadomię.

OFERTY do decyzji akcesyjnych :

Keukenhoff_2024-min

Holand_objazd-2024-01-09T120757.330

MSC_Simfonia-2024-01-09T121035.759