Koła Zainteresowań

1. Malarstwo

Warsztaty malarskie mają ogromny wpływ na samopoczucie człowieka. Do właściwości, które zyskuje się dzięki malowaniu zalicza się: wyciszenie, polepszenie nastroju, zredukowanie lęków oraz poprawa pamięci. Zajęcia artystyczne to świetny przykład ergoterapii – terapii zajęciowej, która poprawia kondycję dzięki wykonywaniu czynności ruchowych i umysłowych. Prowadzimy  zajęcia rysunkowo- malarskie, które odbywają się raz w tygodniu. Ponadto raz w roku organizowany jest wyjazdowy plener malarski. Tegoroczny plener odbył się w Sobkowie w „Dworku pod Lipą” i zaowocował powstaniem 42. prac. Dorocznie odbywa się wystawa prac uczestników zajęć malarskich. Najbliższa, planowana w listopadzie, zaprezentuje dorobek malarski w temacie „Wawer – historyczny i zielony ogród Warszawy”, ukazując przyrodę Wawra, architekturę „Świdermajer” oraz portrety znanych mieszkańców naszej gminy.

Poniżej fotoreportaż z wernisażu w 2022 :

Kilka obrazów ze spotkania w WCK Aleksandrów (Samorządowa 10) z dn. 4.11.2022 Dziękujemy artystkom.

Rok 2023/24 :wernisaż listopadowy w WCK Żegańska miał tłumne rozwinięcie poparte akcją finansowej pomocy zwierzakom. ( fotki niebawem)

2. Ogrodnictwo –nowa forma integracji naszych słuchaczy, pod hasłem   ”Wspólnie zagospodarujmy kawałek zieleni”

Większość naszych słuchaczy mieszka w domu z ogródkiem. Praca w ogrodzie to idealne zajęcie na spędzanie wolnego czasu. Ogrodnictwo to hobby, którym możemy się zajmować cały rok .Przyniesie ono korzyści dla zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Praca w ogrodzie pozwoli nam zapomnieć o kłopotach. Piękny ogród będzie powodem do dumy i zadowolenia. Wspólne spotkania ogrodnicze pozwolą poszerzyć wiedzę na temat uprawy roślin, pozwolą wymienić doświadczenia, sadzonki, nasiona. A dla osób, pozbawionych własnego ogrodu stworzą okazję do przebywania i podziwiania ogrodniczych osiągnięć innych uczestników tej grupy.

Szukaj nas na Facebooku!

3. Klub kulturalny – nowa działalność pod hasłem „ Kultura to idealne hobby na całe życie”

Klub ma być sposobem na odstresowanie i poznawanie naszych pasji. Planujemy spotkania minimum raz w miesiącu. Tematykę spotkań  będziemy dobierać do indywidualnych upodobań. Zajmiemy się czytelnictwem i wzbogacaniem naszego słownictwa. Zajmiemy się muzyką od tradycyjnej po nowoczesną. Zajmiemy się sztuką, w ramach wspólnych wyjść do muzeów, teatru i kina. W listopadzie planujemy wyjście do Zachęty – połączone z obejrzeniem ekspozycji i wykładem o sztuce współczesnej. Seanse kinowe zaplanowane są w Kinotece Falenica. Chcemy dyskutować i rozmawiać nie tylko o tematach aktualnych ale o doświadczeniach i przeżyciach naszych słuchaczy lub ich znajomych. A może ktoś chciałby pochwalić się „ młodym pokoleniem” ? A może ktoś chciałby wrócić do marzeń i teraz pielęgnować swoje pasje, przekazując dobrą energię pozostałym.

„Teatr bez grosza”

W pierwszym semestrze 2022 roku została założona i poprowadzona przez kolegę Jacka Piechowicza grupa teatralna: „Teatr bez grosza”. 

Grupa zaprezentowała scenki rodzajowe na Wigilii 2022. W kolejnym semestrze podjęła prace nad sztuką „Działy” – wiodące role sióstr, odgrywały różne aktorki, dzięki czemu nikt nie został pominięty w spektaklu.

Zakończenie roku akademickiego 2022/2023 naszego uniwersytetu uświetniła premiera tejże  komedii „Działy” autorstwa Jacka Piechowicza, entuzjastycznie przyjęta przez publiczność. W październiku 2023 teatr z sukcesem  zaprezentował w/w sztukę gościnnie na scenie Domu Kultury „Zacisze”. Ze względu na choroby członków zespołu, do skutku nie doszła prezentacja sztuki na festiwalu „Piernikaria” w Łodzi w grudniu – do którego spektakl został zakwalifikowany w wakacje 2023 r przez festiwalowe jury na podstawie przesłanego filmu z próby.  

W chwili obecnej teatr zrzesza kilkanaście osób.

W planach teatru są dalsze występy i praca nad nowym repertuarem. Wszystkich chętnych do odkrycia w sobie talentu scenicznego zaprasza serdecznie Jacek Piechowicz – autor licznych, opublikowanych sztuk teatralnych, powieści i podarowanego społeczeństwu, darmowego audiobooka na You Tube, link: https://youtu.be/R9mo3xnaT4Y

Klub Kultury liczy też na dalszą aktywność i inwencję naszych słuchaczy.

 Mieliśmy następujące wspólne wyjścia;

4.11.22 – Teatr Powszechny – „ Jądro ciemności”

5.11.22 – Muzeum Zachęta – oprowadzanie po ekspozycji wraz z wykładem na temat sztuki współczesnej

6.11.22 – Teatr  Nowy – „Erazm”

20.01.23 – Teatr Polonia – „Siedem Sekund Wieczności”

26.01.23 – Teatr Och – „Big Bang”

12.02.23  – Teatr Powszechny – „ Opowieści niemoralne”

  Przeczytaliśmy i omówiliśmy:

1.Sypiając z botem – Jacek Piechowicz

2.Po co nam kobiety – Jacek Piechowicz

3.Liryki z zielonego Wawra

4.Kobiety ze słynnych obrazów, Kobiety ze słynnych polskich obrazów – Iwona Kienzler

5.Superpamięć dla seniorów i nie tylko – Paulina Mechło.

Dyskutowaliśmy na tematy:

1.terapia pisaniem

2.jak znaleźć swoje marzenie

3.późna dorosłość -tematy tabu

Bawiliśmy się zagadkami logicznymi i iluzjami optycznymi.

4.Potańcówki – nowa działalność  pod hasłem „Taniec jest dobry na wszystko”

Ta forma aktywności była bardzo oczekiwana, szczególnie po okresie izolowania się i ograniczenia kontaktów towarzyskich. Pierwsza „Kuźnia” i następne spotkania w „Angelice” były sukcesem. Temat prowadzi Ala Jurczyk. Dzięki tej inicjatywie, tanecznym krokiem wchodzimy w nowy rok.

Zbiorowy okrzyk Hurra !

5. Śpiew

Zmieniamy program artystyczny zajęć śpiewu. Zgodnie z oczekiwaniami naszych słuchaczy zajęcia będą obejmowały utwory „lekkie, łatwe i przyjemne”. Skupimy się ma standardach muzyki rozrywkowej i biesiadnej aby nasz Chór mógł uświetniać uroczystości oficjalne a także umilać nasze wyjścia integracyjne w terenie.

6. Grupy rowerowe i kajakowe, spacery tematyczne – nowa działalność sportowa

Odbyły się już pierwsze imprezy. Spłynęliśmy kajakami Wisłą z Karczewa do przystani przy moście Siekierkowskim. Zorganizowaliśmy wycieczkę rowerową, połączoną ze zwiedzaniem Falenicy z przewodnikiem. Od wiosny rozpoczynamy wspólne rajdy rowerowe i spływy kajakowe. Proponujemy również różne spacery tematyczne po Warszawie i okolicach, w których mogą wziąć udział nasi członkowie pojawiając się samodzielnie na miejscu zbiórki.

W tym roku zamoczyć się można tylko do pasa…. mało wody w Wiśle.

7. Nordic Walking / Kijki

Co tydzień , ciepło czy zimno, słońce czy deszcz chodzimy z kijkami. Start z narożnika Centrum Zdrowia Dziecka przy ostatnim przystanku i pętli 125/525. Wpierw 10 min. lekkiego spaceru. Później rozgrzewka gimnastyczna a dalej spacer do szałasu leśnego dwoma lub trzema grupami zależnie od chęci do wysiłku.

8. Podróżnicy ( klub wspólnej turystyki )

Klub Podróżnika rozpoczął działalność na początku II semestru 2023 roku. Powstał jako forum wymiany doświadczeń podróżujących Seniorów, założył i prowadzi go kolega Jacek Piechowicz. Celem działalności Klubu jest również pozyskanie dedykowanych ofert dla naszej społeczności od sprawdzonych biur podróży.

        Klub zrzesza w chwili obecnej około dwustu członków – co stanowi połowę naszego aktualnego stanu osobowego WTUTW.

W pierwszym roku działalności poruszane były różne, ważne tematy związane z podróżowaniem jak:  przepisy celne, ubezpieczenia, tanie rozmowy telefoniczne, podróżowanie statkami wycieczkowymi. Wiele pozostałych tematów będzie dopiero omawiane. Przed wakacjami i we wrześniu przedstawione były oferty pozyskane i dedykowane dla nas przez różne biura. Część osób skorzystała z przedstawianych ofert i pojechała na wycieczki.

W październiku 2023 na forum klubu kolega Piechowicz przedstawił ofertę wycieczki panoramicznym pociągiem  przez Alpy „Bernina Express”, która ze względu na olbrzymie zainteresowanie (około 90 osób)  odbędzie się w dwóch terminach: w końcu maja i czerwca 2024. Ze względu na wczesny wyjazd i późny powrót z tej wycieczki do Krakowa zostanie ona poszerzona o 2 dni, spędzone w Krakowie z noclegami.

W najbliższych planach Klubu jest zorganizowanie rejsu statkiem wycieczkowym po Morzu Śródziemnym z Włoch.

Spotkania Klubu odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca o godzinie 13.00 w Sali 60 w WCK, cieszą się dużym powodzeniem, na które serdecznie zaprasza przewodniczący klubu: Jacek Piechowicz.

Szanowni Klubowicze!

UWAGA pociągiem  przez Alpy „Bernina Express”, !!!

Aktualizacja info 24 kwietnia 2024 :

Kupno biletów kolejowych na wyjazd do Krakowa i informacje uzupełniające.

Drodzy Podróżnicy!

Połączeń kolejowych jest bardzo dużo, ceny zróżnicowane. Pociągi kategorii TLK (Twoje Linie Kolejowe)  i kategorii IC (Intercity) to połączenia dotowane.  Intercity  charakteryzuje wyższy standard, a więc przede wszystkim:  6 miejsc w przedziale, gniazdka elektryczne, toalety z zamkniętym obiegiem. Jest również Pendolino (ED250) to należące do PKP szybkie pociągi Express Intercity Premium (EIP) – bez dotacji.

Najtańsze połączenia to te w nocy i bardzo wcześnie rano z Warszawy Wschodniej do Krakowa  Głównego, dla przykładu TLK odjazd o 3,55 przyjazd 8,37 koszt to 29 zł ( w przedsprzedaży internetowej) . Inne połączenie EIP (Pendolino) odjazd o 12,15 przyjazd 14,48 koszt to 71 zł, jeszcze inne EIP (Pendolino) odjazd o 13,30 przyjazd 16,05  koszt to już 116,30 zł. Albo TLK odjazd o 13,20 przyjazd 17,24 koszt to 39 zł. inne EIP (Pendolino) odjazd o 16,25  przyjazd 19,08  koszt to już 71 zł – cena ze zniżką dla Seniora!

Inne połączenie – odjazd o 16,27 przyjazd 20,16  koszt to 60,35  ale z dworca Warszawa Gdańska! 

Wszystkie podane ceny są dla klasy drugiej! Podane ceny ustala PKP i mogą ulec zmianie!

Dla pociągów TLK i Intercity PKP proponuje dosyć tanie bilety w ofercie biletu normalnego co ciekawe oferty ze zniżką dla Seniora są droższe niż normalne w przedsprzedaży!!! Trzeba na to zwracać uwagę. Podobnie bilety grupowe są również droższe i to znacznie (i to dla grupy powyżej 11 osób).

Wniosek: Każdy niech wybierze połączenie i kupi bilet (bilety do maksimum 6 osób) samodzielnie przez Internet wtedy jest taniej niż zakup w kasie o 10%! Od ceny regularnej biletów jest przeznaczony rabat dla rodzin i małych grup. Aby go uzyskać, wystarczy spełnić jeden warunek – trzeba podróżować w gronie od dwóch do sześciu osób. Wszyscy członkowie grupy otrzymają rabat.

Bilety można kupować  od miesiąca przed wyjazdem im bliżej wyjazdu tym drożej, nawet 100% na dwa dni przed wyjazdem!

Podaję adres strony PKP do kupna biletów; https://bilet.intercity.pl/login

Zakupiony w Internecie bilet podczas kontroli pasażer pokaże konduktorowi kod biletu na ekranie smartfona, laptopa czy tabletu, albo wydrukowany.

Nawiązałem kontakt z licencjonowaną przewodniczką po Krakowie chętne osoby proszę o udział w naszym majowym klubowym spotkaniu. Koszt 250 – 300 zł za 2 godziny – odbiorniki i słuchawki koszt dodatkowo 12 zł. 

Prawdopodobnie będziemy zakwaterowani w hotelu Krakus (Tel 12 652 02 02)jeśli ktoś chciałby pojechać wcześniej do Krakowa – to są miejsca na dodatkowe dni pobytu w Krakowie  na sobotę i niedzielę (25 i 26 maja) w dwuosobowych pokojach 350 zł za dobę ze śniadaniem  – hotel trzygwiazdkowy.  Są też miejsca obok w hotelu ROK (Tel. 12 652 02 08) – hotel jednogwiazdkowy,  koszt pokoju  na sobotę i niedzielę (25 i 26 maja) zakwaterowanie wyłącznie w pokojach pięcioosobowych ze śniadaniem to 430 zł za pokój. Rezerwacji dokonujemy indywidualnie.

Uwaga na transmisję danych w Szwajcarii bardzo wysokie opłaty  51,2 zł za 1 MB danych! Opłaty za gigabajty to już zupełnie gigantyczne kwoty. Szwajcaria nie jest w Unii!!!

Opracował dla Was wolontariusz Jacek Piechowicz

Rejs statkiem wycieczkowym

Costa Favolosa / Dookoła Europy – Hamburg

Rejsy/ Europa/ Hamburg

Wyżywienie Śniadania, obiady i kolacje

Zakwaterowanie wewnętrzna / inside superior i1

Transport Dojazd własny

Termin 16.09.2024 – 26.09.2024PLN

Więcej wiadomości: czytaj dalej >