Pomoc uchodźcom /1/04/22

Na początku niniejszego dokumentu podajemy aktualizowane potrzeby co jest zbierane w WCK. To będzie zmieniane w miarę potrzeb.

W dalszym tekście aktualizujemy info o działaniach WTUTW, informacje potrzebne dla uchodźców oraz osób udzielających im schronienia. Proszę  przeglądać cały tekst, gdyż jest on modyfikowany w zależności od codziennych potrzeb i zdobywania informacji.

Pomoc ze strony UNHCR

Szanowni Państwo, z pewnością są wśród Państwa osoby wspierające uchodźców z Ukrainy. Proszę o przekazanie im informacji, że przysługuje im pomoc z UNHCR, Agencji ONZ ds. Uchodźców.

Mało osób wie o tej formie wparcia finansowego. A to aż 710 zł dla pierwszej osoby w rodzinie i 610 zł dla kolejnych minimum przez trzy miesiące ( limit osób wynosi 4 ).

O wsparcie można wnioskować w siedzibie ZTM przy ul. Grochowskiej 316/320. Nie trzeba mieć numeru PESEL.

Program nie jest powiązany z innymi programami wsparcia istniejącymi w Polsce, w tym z rejestracją numeru PESEL

UNHCR nie prowadzi rejestracji uchodźców oraz nie nadaje statusu uchodźcy. Program ma jedynie na celu wsparcie humanitarne. INFORMACJE/ SZCZEGÓŁY : https://help.unhcr.org/…/informacje-dla-osob…/…

Lekcje językowe

Informacja od Dyrektora Zarządzającego Busuu

Wszyscy Ukraińcy dotknięci trwającym konfliktem mogą teraz przez trzy miesiące korzystać z bezpłatnego członkostwa Busuu Premium obejmującego wszystkie języki, za pośrednictwem aplikacji na telefon lub komputera. Mamy nadzieję, że umożliwi im to opanowanie podstaw języka kraju, w którym się zatrzymali, bez konieczności płacenia za usługę.

Ze względu na to, że członkowie społeczności Busuu mieszkają w różnych zakątkach świata, zwracamy się do Was z prośbą o przekazanie tej ważnej wiadomości wszystkim, którzy Waszym zdaniem jej teraz potrzebują.

To niewiele, ale chcemy, aby Ci którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów, mogli poczuć się nieco lepiej w nowym środowisku.

Poniżej znajdziecie więcej informacji na temat rejestracji i uzyskania dostępu przez Ukraińców do wszystkich 13 kursów językowych, w tym polskiego, angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego.

Zbiórka darów w WCK

Zbiórka darów w Wawerskim Centrum Kultury Poniedziałek – piątek 8.00 – 19.00   Sobota 10.00 – 15:00

Potrzeby na dzień 14.03.22:

– bielizna damska i dziecięca (NOWA!!)

– woda 0,5l

– batony

– Chusteczki higieniczne

– żel do dezynfekcji rąk (mały)

– szczoteczki do zębów

– Pasta do zębów

– żel pod prysznic lub mydło

– jednorazowe maszynki do golenia

Wasze dary przekazywane są do paczek powitalnych dla osób przyjeżdżających z Ukrainy do Warszawy.

 Potrzeby noclegowni na Alpejskiej : Uwaga 17.marca : ” wygaszamy działalność” , prosimy nie przynosić darów.

W WCK potrzebne są osoby do sortowania przyniesionych darów i pakowania pakietów powitalnych dla uchodźców

Poszukują w godzinach porannych, gdy dzieci są w szkołach, a młodzi pracują (4, 5 osób w danym momencie). Podaję numer do koordynatora w WCK  Marcin 880 818 701. Lepiej przedzwonić wcześniej i upewnić się czy w danym momencie pomoc jest potrzebna, bo może już jest odpowiednia grupa. Będąc w WCK możemy zajrzeć i zapytać.

Centrum Zdrowia Dziecka

UWAGA : Informacja z TVN 24 : Centrum Zdrowia Dziecka / Biuro komunikacji / apeluje o zbiórkę pakietów startowych dla Mam dzieciaczków przywożonych z Ukrainy : potrzebne : poduszki/koce/poszewki/ pasty i szczoteczki do zębów/podstawowe kosmetyki ( zalecamy wpierw telefon do Biura w CZD )

Koordynatorzy w Wawrze, którzy pomogą w znalezieniu miejsca w szkole i przedszkolu:

Wawer | Вавер Marta Chmielewska | Марта Хміелевска 22 44 36 891 | [email protected]

Joanna Pobudkiewicz | Йоанна Побудкевич 22 44 36 890 | [email protected]

Pomoc dla naszych członków, którzy przyjęli uchodźców do swoich domów.

Koordynator Ola Grajwoda tel. 513 280 283 we współpracy z Basią Wilczyńską

·        Prośba o podanie ile osób przyjęły i jakie są ich potrzeby. 

Zebranie informacji o indywidualnych zakwaterowaniach jest ważne, bo za tym idą pieniądze w oparciu o ustawę o uchodźcach. Pod koniec podane są różne telefony dostępne na stronie Urzędu Dzielnicy, które mogą być przydatne Wam i Waszym podopiecznym. Skrzynką kontaktową dotyczącą indywidualnych zakwaterowań przez członków naszego Uniwersytetu będzie Ola. Ona postara się śledzić ostatnie najważniejsze potrzeby uchodźców i będzie pomagać Wam w zdobyciu informacji jak można pomóc zaspokoić potrzeby Waszych uchodźców czy wspierać Was pomocą. Jeśli potrzebujecie ubrań dla swoich gości : podajcie ich rozmiary, udostępnimy informacje aby nasi członkowie mogli dopasować posiadane rzeczy do potrzeb. Zgłoszenia do Oli.

Na ten moment potrzebujemy już: I grupa – przejściowe kurtki lżejsze w rozmiarach XL i 3XL dla pań około 60 lat o wzroście 160-165cm , podobna kurtka w rozmiarze L dla pani w wieku 35 lat. Mogą być jakieś dodatkowe ubrania w dobrym stanie (spodnie, bluzki, swetry), pewnie im się przydadzą, choć prośba była tylko o kurtki . II grupa – Bardzo szczupłe osoby mama z dwójką dzieci. Mama wys.158cm, ubranie XS, córka 10 lat 146cm b. szczupła i syn 13 lat 164cm b. szczupły. Nie mają dużo ubrań. Kto może pomóc przekazując ubranie kontaktuje się z Olą Grajwoda. Ona to koordynuje.

Caritas / Radość / Falenica

·        Maria Pusz, która działa w Caritasie w Radości udziela pomocy żywnościowej uchodźcom zakwaterowanym w mieszkaniach. We wtorek sprowadziła artykuły żywnościowe. Każda zgłoszona osoba otrzyma taki zestaw:  puszki z szynką wieprzową, drobiową, marchewka z groszkiem, powidła, koncentrat pomidorowy. Ta pomoc unijna będzie trwała do czerwca.  Ona będzie je wydawała uchodźcom zgłaszającym się  lub przez osoby, które ich goszczą. Potrzebny jest jakiś dokument uchodźcy. Należy zadzwonić  tel. 22 615-22-62  i umówić się na odbiór, bo ona bywa tam jak jest potrzebna

  • Caritas w Falenicy przy kościele NSPJ ul. Narcyzowa 18 w niedzielę rozpoczął zbiórkę artykułów żywnościowych na potrzeby uchodźców. Zalecane jest przynoszenie 1-go artykułu w większej ilości. Przyjmują codziennie w godz. 17-17.30 w siedzibie Caritasu. (z tyłu kościoła w kawiarence, zejście po schodkach w dół).

Tam też możemy odbierać paczki dla uchodźców. Należy dzwonić na tel.664924508 i umówić się na odebranie paczki. Pani ma blisko i wtedy podejdzie. Preferowane sa osoby z Falenicy, ale innym dotychczas tez nie odmawiano

Pozostałe informacje

·        Została uruchomiona całodobowa infolinia  poświęcona pomocy uchodźcom na terenie województwa mazowieckiego, obsługiwana w języku ukraińskim i polskim   987

·        Telefon w gminie dotyczący wspierania osób indywidualnie zakwaterowanych tj. Telefon pt. informacyjnego w WCK czynny w godzinach 8.00 – 16.00  od pon. do soboty: 22  325 60 20

Jeśli gościsz w swoim domu osoby z Ukrainy i potrzebujesz podstawowego wyposażenia pokoju: pościeli, materaca, kołdry, ręczników, środków czystości, zadzwoń do nas! Tylko taką pomoc możemy uzyskać pod tym telefonem w tym momencie. Nie ma potrzeby meldowania teraz tych Ukraińców u siebie. Pomoc żywieniowa lub inna będzie udzielana przez OPS.

Te środki  wydawane są w WCK w godz. 8.00 – 16.00. Trzeba przyjść ze swoim podopiecznym z Ukrainy, który ma potwierdzone przekroczenie granicy po 24.02.2022 i odebrać te środki. Na miejscu jest tłumacz ukraiński więc każdy Ukrainiec może zdobyć tam jakieś informacje.

2.    Akcja przygotowywania kanapek dla osób przyjeżdżających / wstrzymane !! aktualizacja 14.03/

Wstrzymujemy akcję kanapki organizowaną przez WTUTW ( w Warszawie jest już nadmiar), Ostatnie spotkanie produkcyjne było 14.03. zgodnie z umową.

Informacja o miejscu bezpłatnego doboru ubrań dla uchodźców:

Dostałam informację o bezpłatnym markiecie dla uchodźców Free Ukraina Store. Jest w Rembertowie koło wyjścia ze stacji kolejowej po stronie Nowego Rembertowa w Centrum Handlowym Market City (dawny Hop Stop), ul. Pociskowa 4. Uchodźcy mogą tam przyjść, przymierzyć i przyjąć potrzebne ubrania. Lokal mieści się w głębi alejki, koło apteki i sklepu zoologicznego.

Fragment z Facebooka:

Po adresem ul. Pociskowa 4 (City Market), 04-471 Nowy Rembertów, otwarto pierwszy second hand, w którym klient za nic nie płaci. Idea jest prosta: ktoś rzeczy oddaje, a ktoś potrzebujący je bierze. W społecznym sklepie potrzebujący uciekinierzy z ogarniętego wojną kraju mogą wybrać i zabrać ze sobą wszystko, czego im potrzeba. Organizatorzy placówki zapraszają chętnych po odzież, buty, rzeczy do domu, zabawki.”

Mieszkańcy mogą tam przynosić ubrania w bardzo dobrym stanie, nową bieliznę, dziecięce ubrania, zabawki w bardzo dobrym stanie. Lokal działa od tygodnia w godzinach 10.00 – 18.00. Codziennie wystawiają swoje potrzeby.

Adres na Facebooku: sklep Free Ukraina Store, https://www.facebook.com/FreeUkrainaStoreRembertow/

Pomoc potrzebna głównie do wyjścia na spacery 2 osoby na jakieś 2 godziny dziennie, by wyprowadzić dzieci na wózkach lub za rączkę. Jeśli ktoś czuje się na siłach i chciałby pomóc wolontariacko, proszę zgłaszać się do dyr. przedszkola p. Arek Adamecki tel. 601340169

4.W WCK w godzinach porannych i wczesnopopołudniowych potrzebni są wolontariusze znający rosyjski oraz do pakowania i sortowania paczek. W pozostałych godzinach już mają taka pomoc. W tej sprawie proszę kontaktować się z p. Karolem Kołbykiem tel. 609118119

  1. Obiecane telefony i wiadomości ze strony www Urzędu Dzielnicy

          Aktualne informacje na ten temat pod poniższymi linkami:

Dla Wawra:

https://wawer.um.warszawa.pl/-/aktualne-informacje-na-temat-pomocy-dla-ukrainy

Ogólnowarszawskie:

https://warszawa19115.pl/dla-obywateli-ukrainy

 Tu  znajdziemy dokładne informacje w języku polskim i ukraińskim dla obywateli Ukrainy dotyczące:  ofert wsparcia, punktów informacyjnych, legalizacji pobytu w Polsce, pomocy medycznej, spraw urzędowych, edukacji czy transportu.

Wszystkie te informacje będzie śledziła Ola Grajwoda i Basia Wilczyńska. Jeśli ktoś ma problemy sam ze znalezieniem tych informacji proszę kontaktować się z nimi.

Zbiórka darów rzeczowych w dzielnicy

Od poniedziałku prowadzimy zbiórkę rzeczy, które są dostarczane do Ukrainy. Dary można przynosić do punktu w Wawerskim Centrum Kultury(otwiera się w nowej karcie), ul. Żegańska 1a (w holu głównym za portiernią) od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-19:00, w sobotę w godz. 10:00-15:00.

Lista potrzebnych rzeczy jest zmieniana na bieżąco. Postaramy się przekazywać ją Wam co 1, 2 dni i będzie umieszczona na początku tego kompendium.

Uwaga! Nie zbieramy ubrań, pościeli, zabawek, wózków. Lista jest aktualizowana.

Wsparcie dla mieszkańców dzielnicy Wawer udostępniających mieszkania obywatelom Ukrainy

·  Mieszkania dla uchodźców z Ukrainy – przejdź do formularza zgłoszeniowego, aby zgłosić chęć udostępnienia mieszkania/pokoju/domu/lokalu, który mógłby stać się choć na chwilę miejscem zamieszkania dla potrzebujących osób z Ukrainy. Przedstawiciele m.st. Warszawy będą kontaktować się indywidualnie z każdą osobą w celu omówienia szczegółów udostępnienia takiego lokalu. Kontakt: [email protected]

Oferowanie i poszukiwanie bezpłatnego mieszkania dla uchodźców

Można zgłosić chęć na platformie: https://uasos.org/

Inne ogłoszenia o wolontariacie:

  • Warszawskie Centrum Wielokulturowe(otwiera się w nowej karcie) szuka chętnych do pomocy w znalezieniu lokali mieszkalnych, tłumaczy języka ukraińskiego i rosyjskiego, jak również w zapewnieniu pomocy prawnej, psychologicznej, edukacyjnej (nauka języka) oraz do obsługi infolinii i wsparcia prac administracyjno-biurowych.

Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy

Urząd do Spraw Cudzoziemców – Urząd do Spraw Cudzoziemców – Portal Gov.pl (www.gov.pl)INFORMACJE DLA OBYWATELI UKRAINY / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ – Urząd do Spraw Cudzoziemców – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Infolinie dla obywateli Ukrainy:

Pomoc dla obywateli Ukrainy – Cudzoziemcy – Warszawa 19115 – więcej informacji w języku polskim(otwiera się w nowej karcie) i języku ukraińskim(otwiera się w nowej karcie).

Załączniki:

Wydawanie numeru Pesel dla Ukraińców

Wg. informacji z Centrum Informacyjnego w dzielnicy Wawer numery Pesel dla naszych Ukraińców wydawane są w naszej gminie. Od godz. 8.00 wydawane są numerki do rejestracji (codziennie 60). Trzeba odstać w kolejce. Wypełnić wniosek mieć zdjęcie. Jest 60 dni od momentu przekroczenia granicy na złożenie takiego wniosku.

Poszukiwanie zagubionych członków rodziny Biuro Poszukiwań PCK  22 3261264, 22 3261261