Wycieczka – W świecie porcelany

W dniu 20.05.2018 byliśmy na wycieczce „W świecie porcelany”. W tym dniu zwiedzaliśmy dwa obiekty.

   Pierwszy to kompleks prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Jest to jeden z najciekawszych obiektów tego typu na świecie. Jego wyjątkowość wynika z doskonale zachowanych hałd górniczych i zagłębień poszybowych, a szczególnie podziemi kopalń. W Krzemionkach prześledzić mogliśmy wszystkie techniki pozyskiwania krzemienia, od najprostszych jam , po duże, skomplikowane kopalnie będące szczytowym osiągnięciem pradziejowej techniki górniczej. Kopalnie te funkcjonowały przez znaczną część neolitu i we wczesnej epoce brązu (ok. 3900 do 1600 p.n.e.). Odkryto je dopiero w 1922 roku.

                   

   Największą atrakcją jest podziemna trasa o długości prawie 500m, prezentująca wyrobiska neolitycznych kopalń. Wszyscy mieliśmy okazję przejść tą trasą.

   Mogliśmy też obejrzeć rekonstrukcję pradziejowej osady. Wszystkie elementy osady związane są z ludnością eksploatującą kopalnie krzemienia pasiastego.

   Drugim obiektem była Fabryka Porcelany AS w Ćmielowie. Jest to manufaktura, kultywująca przedwojenne tradycje wytwórni Świt w Ćmielowie. Produkowane w fabryce wyroby są wykonywane ręcznie z najwyższej jakości porcelany i ręcznie dekorowane. W fabryce Porcelany AS w Ćmielowie. Produkuje się tu figurki porcelanowe, serwisy, wazony, biżuterię, luksusowe filiżanki. Wszystko wg. starych i nowych wzorów. Fabryka AS Ćmielów jako jedyna w Europie produkuje różową porcelanę, wykonywaną wg oryginalnej, przedwojennej receptury. Niektórzy z nas w muzealnej kawiarence mieli możliwość delektować się kawą w oryginalnej ćmielowskiej filiżance.

   Zaprezentowano nam jak wygląda proces tworzenia wyrobów porcelanowych. Wszystkie wyroby były bardzo drogie. Oprócz dużych kosztów produkcji można to wytłumaczyć m. in. tym, że na 100 wykonywanych wyrobów otrzymujemy średnio, tylko 30. Reszta uszkadza się w trakcie produkcji.

   Obejrzeliśmy również Muzeum Sztuki Współczesnej znajdujące się w tej fabryce. Zachwyciły nas prace Lubomira Tomaszewskiego, który współpracował z IWP w Warszawie w latach 60-tych XX wieku. Potem wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i tam rozwijał swoją twórczość. Prace jego obdarzone są dużym ładunkiem dynamiki. Wykorzystuje w rzeźbach materiały przede wszystkim z zasobów przyrody. Znajduje kamienie, pnie, fragmenty korzeni czy gałęzie. Potrafi zobaczyć w nich część ciała, ubioru …. Jego prace są bardzo dynamiczne, pełne emocji. 

  Ale Tomaszewski to nie tylko rzeźby. Również figurki ceramiczne, przedstawiające głównie kobiety, jak i obrazy.
Wystawa prac Lubomira Tomaszewskiego zakończyła nasza wycieczkę.