Wycieczki

OFERTA WYCIECZKOWA NA ROK 2022

W BIEŻĄCYM ROKU TRUDNO, ZE WZGLĘDU NA PANDEMIĘ, DOKŁADNIE ZAPLANOWAĆ WYJAZDY.

ZAPROPONOWANE TRASY WYJAZDÓW I ICH KOSZT MOGĄ ULEC ZMIANIE.

KWIECIEŃ / 10 – niedziela / „Niedziela palmowa w Ciechanowcu”

Niedziela Palmowa to jedno z najstarszych świąt w tradycji Kościoła. Szczególnie uroczyście obchodzona jest w Ciechanowcu, który słynie nie tylko z pięknych palm wielkanocnych, ale i jedynego w Polsce Muzeum Pisanki. Przewidziano uczestnictwo we mszy św., w jarmarku, w pokazie palm wielkanocnych i oczywiście będziemy w Muzeum Pisanki i w Muzeum Rolnictwa. Koszt ok. 65 zł/osobę przy grupie 40 osób.

MAJ /07 – sobota/ „Szlakiem Kochanowskiego

Wybierzemy się do Sycyny – gniazda ojczystego Jana Kochanowskiego, następnie do Zwolenia szczycącego się dwoma pomnikami Jana Kochanowskiego i kościołem w podziemiach którego spoczywają szczątki Jana Kochanowskiego. Będziemy również w Czarnolesie w muzeum poświęconym Janowi Kochanowskiemu. Mamy nadzieję, że Muzeum będzie czynne – obecnie zamknięte ze względu na remont instalacji elektrycznej. Następnie udamy się rezerwatu „Królewskie Źródła” jednego z najbardziej malowniczych i zarazem najczęściej odwiedzanych zakątków Puszczy Kozienickiej. Osobliwością rezerwatu są obmurowane piaskowcem źródła. Ponoć sam król Władysław Jagiełło zaspokajał przy nich pragnienie. My też planujemy w rezerwacie ugasić pragnienie i posilić się przy ognisku. Koszt ok. 70 zł/osobę – grupa 35 osób, 65 zł/osobę – grupa 40 osób

Maj/CZERWIEC /31 05.01. 06 wtorek i środa/ „Bydgoszcz”

Zakwaterowanie i wyżywienie w ośrodku wypoczynkowym „Polonez” nad Zalewem Koronowskim. Pokoje z łazienkami. Wyżywienie na miejscu.

Program pobytu w Bydgoszczy przewiduje zwiedzanie starego miasta, Wyspy Młyńskiej, Wenecji Bydgoskiej, spacer po Śródmieściu , spacer nad Brdą, szlak TeH2O (Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła), a w szczególności Wieża Ciśnień i Muzeum Mydła i Historii Brudu. Ponadto rejs statkiem po Brdzie. Koszt ok. 270 zł/osobę przy grupie 40 osób

CZERWIEC /25. 06. –sobota/ planowano wyjazd ”Kłodawa – kopalnia soli”

Zwiedzanie, jedynej w Polsce czynnej kopalni soli prawdopodobnie nie odbędzie się.

W piątek 21. 01. otrzymałyśmy z kopalni informację, że zwiedzanie obiektu ze względu na pandemię jest niemożliwe. A szkoda – przepiękna podziemna trasa turystyczna, na głębokości 600 m, zachwyca różnokolorowymi komorami solnymi. Dlatego zamiennie proponujemy zwiedzenie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie. Ale też jest nieczynna. Możemy pojechać na taras widokowy w Żłobnicy, aby z góry popatrzeć na teren odkrywki, ale przed tym obejrzymy wystawę „PGE Giganty Mocy” w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie. Następnie w planie jest Anielin – miejsce poświęcone majorowi Hubalowi, oraz Poświętne z Sanktuarium M.B. Świętorodzinnej. Koszt wycieczki

70 zł przy 40 osobach.

LIPIEC /23. 07 – sobota/ Turek – śladami Józefa Mehoffera

W Turku zobaczymy neogotycki kościół z pocz. XX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje wystrój wnętrza autorstwa Józefa Mehoffera. Jego dziełem są wykonane w latach 1933-1939 polichromie, część witraży, stalle, stacje Drogi Krzyżowej oraz obrazy Matki Bożej Częstochowskiej i św. Stanisława Kostki. Dzieła Józefa Mehoffera w kościele w Turku są największym dokonaniem artysty. Będziemy też w Muzeum Ziemi Turkowskiej, zobaczymy piękny Rynek, domy tkaczy i ławeczkę Mehoffera. Cena 70 zł przy 40 osobach.

SIERPIEŃ /20. 08 –sobota/ Łęczyca

Następny wyjazd to Łęczyca, tam gdzie mieszka Diabeł Boruta. W muzeum znajdującym się na zamku obejrzymy wystawę zatytułowaną „Diabeł Boruta we współczesnych rzeźbach i legendach”. Obejrzymy rzeźby, figury, obrazy i spisane informacje o czarciej, przebiegłej postaci. Ponadto zbiory muzealne są poświęcone etnografii, archeologii ziemi łęczyckiej i sztuce ludowej regionu. W Tumie koło Łęczycy zwiedzimy Archikolegiatę NMP i św. Aleksego kościół wzniesiony w XII wieku. Jest to jeden z najciekawszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. W drodze powrotnej zobaczymy w Maurzycach– zabytkowy most na rzece Słudwi, w Piątku obelisk oznaczający geometryczny środek Polski a w Walewicach obejrzymy Pałac Marii Walewskiej (z zewnątrz) i stadninę koni angloarabskich, a w Kurdwanowie –piękny stary drewniany kościół.

koszt wycieczki 50 zł przy grupie 40 osób

WRZESIEŃ /10.09. (sobota) !!!!! zmiana!!  / Kutno „Festiwal róż i nie tylko”

Ogólnopolska wystawa róż, połączona z plebiscytem publiczności na Najpiękniejszą Różę Wystawy. Zwiedzanie Muzeum Bitwy nad Bzurą i Regionalnego Muzeum (jeśli zakończy się remont). Zwiedzimy zamek w Oporowie, przeznaczony na muzeum wnętrz dworskich.

Zbiory prezentują dzieła malarstwa, rzeźby i wyroby rzemiosła artystycznego od XVI do początku XX wieku.
Koszt wycieczki: 65 zł od osoby przy grupie 40 osobowej

WRZESIEŃ /24. 09.-sobota/ „Od Chojnaty do Lipiec Reymontowskich”

W czasie tej wycieczki zobaczymy (tylko z zewnątrz) zespół pałacowo-parkowy w Chojnacie. W Rawie Mazowieckiej obejrzymy Zamek książąt Mazowieckich, Muzeum Ziemi Rawskiej oraz Jatki miejskie. Pojedziemy do Jeżowa, skąd zabytkową kolejką wąskotorową udamy się do Rogowa. Zwiedzimy tam Muzeum Kolejnictwa Wąskotorowego z zabytkowymi budynkami oraz bardzo bogatą ekspozycją zabytkowego taboru. Następnie udamy się do Lipiec Reymontowskich, związanych z osobą noblisty Władysławem Reymontem. Będziemy w Muzeum Regionalnym im. Władysława Reymonta oraz w muzeum Czynu Zbrojnego gdzie zgromadzona jest broń, umundurowanie, osobiste pamiątki, dokumenty po żołnierzach i wiele innych pamiątek.

Koszt 60 zł przy 40 osobach.

PAŹDZIERNIK / prawdopodobnie/ 15.10. sobota/ „Rogów jesienią”

Tym razem będziemy w Rogowie, ale nie wiosną gdy kwitną różaneczniki i azalie. W czasie 1,5 godzinnego spaceru z przewodnikiem zobaczymy rogowski park w pięknej, jesiennej odsłonie. Możliwość zakończenie pobytu i sezonu turystycznego ogniskiem.

Koszt 65 zł przy 40 osobach.

Zgłoszenia: Ewa Marczak tel; 502-369-585 lub Jasińska tel. 22/789-34-17 i 605-248-481