Wykłady o Sztuce Współczesnej 2023

Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta ) kino Syrena.

Następne wykłady :

9 listopada

Marcin Kędzierski, (ur. w 1969, Radom) malarz, grafik. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W czasie studiów związany z Otwartą Pracownią Leona Tarasewicza. Laureat konkursów malarskich: Bielska Jesień (2003, wyróżnienie), Obraz Przestrzeni Publicznej (Poznań 2008, wyróżnienie), Warszawski Pejzaż (2014, laureat).

Artysta konsekwentnie dokumentuje życie codzienne współczesnej Warszawy. Mieszkańcy miasta podróżujący transportem publicznym, robiący zakupy, dzieci bawiące się na podwórkach blokowisk, sceny podpatrywane z okna mieszkania to tematy rozpoznawcze jego malarstwa. W ostatnich latach pojawiają się też kompozycje związane z wydarzeniami społeczno-politycznymi oraz nowymi formami patriotycznych manifestacji w Warszawie. Bazą do powstania obrazów dla artysty są własne obserwacje oraz fotograficzne notatki.

W kolekcji Muzeum Warszawy znalazł się obraz artysty z 2019 roku zatytułowany „Godzina W”, tytułem nawiązujący do momentu wybuchu Powstania Warszawskiego, zaś przedstawiający obecne obchody Święta Niepodległości.

23 listopada

Bartosz Kokosiński (ur. w 1984 r. w Siewierzu) malarz i twórca instalacji malarskich oraz video. Głównym tematem jego realizacji jest refleksja nad sposobami obrazowania. Kokosiński jest  absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatem nagrody Fundacji Elizabeth Greenshields z Kanady. Brał udział w 6. Triennale Sztuki Młodych w Orońsku oraz w 10. Konkursie Gepperta we Wrocławiu.

Kolekcja Muzeum Warszawy wzbogaciła się o pracę pt. „Bródno”, z 2015 roku, pochodzącą z cyklu „Termokoloryzacja” inspirowanego wizualnym efektem ocieplania osiedli mieszkalnych, które z termoizolacją zyskały nowe, pastelowe kolory.

7 grudnia

Paweł Susid (ur. 1952 r. w Warszawie),malarz, nauczyciel akademicki, od 2009 pracuje na Wydziale Sztuki Mediów, gdzie od 2017 roku prowadzi Pracownię Koncepcji Obrazu. W 1978 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie dyplomem w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki (2002, 2006), w 2011 r. został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa. Uczestnik licznych wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Miał ponad 30 indywidualnych prezentacji, Malarstwo Pawła Susida jest bardzo charakterystyczne, posługuje się uproszczoną formą nawiązującą do plakatu oraz wykonanym przy pomocy szablonu liternictwem. Jego obrazy stanowią rejestrację otaczającej rzeczywistości, społecznej, jej trafny, krytyczny, a także ludyczny komentarz, a często także – jej kontestację.

Do kolekcji Muzeum Warszawy pozyskaliśmy dyptyk Bez tytułu (Warszawa, plan miasta), powstały w latach 1990-1998. Obraz będący zapisem zmian w nazewnictwie ulic odzwierciedlających zmianę systemu politycznego po 1989 roku.